Porovnání stropů s jinými typy stropních konstrukci
Postup srovnání napínaných, sadrokartonových, kazetových a omitkových stropů
Když vezmeme v úvahu legendární citaci francouzského filozofa, tak nabízí se nám představit Vám lehké porovnání napínaných stropů s hlavními konkurenty a to omítkové stropy, sádrokartonové stropy a kazetové (kancelářské) stropy. Porovnáme tyto stropy v různých kategoriích, kde uvedeme objektivní fakty a zjistíme jaké stropy jsou lepší. V každé kategorii ohodnotíme stropy body od 0 do 100.
1. Napínaný strop
2. Sádrokartonový strop
3. Kazetový strop
4. Omítkový strop
1. Přípravné práce — (fyzické úkony pro přípravu pokoje ještě před pořízení materiálů a provedení montáží)
Napínaný strop
Pro přípravu pokoje je hlavně potřeba zařídit tak, aby pracovnicí měli přístup ke všem rohům a zdí, protože do zdí se montují lišty. Nábytek, který nepřekáží přístupů do zdí, se vůbec nemusí stěhovat. Pokoj může byt plně kompletován, vymalován, a přitom se pří montáží nepoškodí zdí a nevznikne žádná špína. Stopy se nemusí vůbec vyrovnavat. Místnost musí mít přípojení k elektříně. Hodnotíme to počtem 90 bodů ze 100.
Sádrokartonový strop
Pro přípravu pokoje bude potřeba vyklidit pokoj a překryt podlahu (optimálně ji do sádrokartonu zatím nemontovat) a to z důvodu, že sádrokartonové lišty se montují i na zeď i na strop po celé místností. Stopy se nemusí vyrovnávat, avšak musí byt dostatečně pevné pro udržení váhy sádrokartonových stropů. Místnost musí mít přípojení k elektřině. Hodnotíme to na 80 bodů ze 100.
Kazetový strop
Pro přípravu je také nutné vyklidit místnost, podobně, jako u sádrokartonů. Stejné podmínky i pro pevnost zdí. Výhodou je, že kazetové stropy se nepráší pří montáží jako sádrokarton, a proto se může montovat v pokoji, kde je připravena podlaha nebo štukované zdí. Místnost musí mít přípojení k elektřině. Hodnotíme to na 85 bodů
Omítkový strop
Pro přípravu je nutné vyklidit místnost. Omítka se musí dělat ve stavu hrubých zdí a podlahy. Je potřeba také připravit zdí a provést elektřinu před omítkou, kde utratíte víc času. Jedinou výhodou je, že v místností nemusí byt elektřina. Hodnocení 50 bodů ze 100.
2. Nakládaní s materiálem — (nakolik je pohodlně pořídit materiál a dovést ho na místo montáže)
Napínaný strop
Montáž se provádí ve dvou krocích. Měření, kde naší specialisté přijedou k Vám domů a změří všechny stropy dle vzdálenosti a m2. Dále se vyrobí folii pro jednotlivé pokoje a až pak se mohou montovat. A pak montáž. Nakládání s materiálem je velmi pohodlné z důvodu, že je potřeba pouze pár lišt v delce 2,5 m (dle odvodů všech stropů), folii, které se skládají do rozměru 1 m2, topné těleso (500 gramů), plynová bomba (10 kg) a drobné nářadí v celkové váze do 2 kg. Přivést materiál je možné obyčejným autem a skladování materiálu se může v prostoru od 2,5 m2. Pro nákladní stačí i jeden člověk. 95 bodů ze 100.
Sádrokartonový strop
Je potřeba pořídit dodávku pro nákup sádrokartonů (2×1,25 m – 8,5 kg/ks) a lišt v délce 2,5 m (nebo 3 m). Dále nářadí (2 kg) a pomocný materiál na broušení, spárování a bílení. Sádrokartony jsou těžké a je vhodné na dopravu mít alespoň dva lidi pro bez škodné zacházení. Skladování je také problém z důvodu velikostí sádrokartonu a jeho zacházení pří manipulací. 70 bodů ze 100.
Kazetový strop
Je potřeba pořídit dodávku pro nákup lišt (3 m každá) a kazet. Celková váha je lehčí, než u sádrokartonů, ale těžší než u napínaných stropů z důvodu velkého počtů kovových lišt. Pro přepravu je vhodná dodávka. Pro dopravu stačí jeden člověk. Skladovat materiál se může i v komoře, kde se na sebe položí kazety a lišty. 80 ze 100.
Omítkový strop
Nakup materiálu je těžký z důvodu velkého množství omítky (25 nebo 40 kg každá), sítě, lepidla a dalšího materiálu pro omítku. Na dopravu je potřeba dodávku nebo i nákladní vozy pro přepravu většího množství palet omítky (cca 2 tuny každá). Velmi těžké a nepříjemné nakládání s materiálem (míchaní, prášení). Skladování pouze do suchých prostor, kde určitě je potřeba víc místa pro velké množství pytlů a přípravu. Hodnocení 50 bodů ze 100.
3. Doba trvání montážních práci — (od zahájení přípravných práci do vyvrcholení)
Napínaný strop
Od prvního měření do finalizací všech pracovních úkonů pří nulových objednávkách před Vaším stropem uběhne 3 dny. Optimálně však 10-14 dnů z důvodu velkého množství objednávek pro výrobu folii. Měření trvá do 2 hodin dne velikosti prostorů a počtů místností. Dále výroba 1-3 dny. A montáž s rychlostí 60 m2/den. Příklad: Byt 100 m2 se udělá během 5 dnů, z toho pouze 2 hodiny měření a 1,5 dne práce. Zapotřebí 2 lidi. 95 ze 100.
Sádrokartonový strop
Od měření do finalizací pří každodenní práci uběhne od 10 do 15 dnů. Montáž lišt, pak řezaní sádrokartonů, montáž sádrokartonů, broušení a sádrování a bílení. Rychlost 10-15 m2/den.
Příklad: Byt 100 m2 se udělá během 7 dnů + 2 dny bílení + 1 den úklid každodenní práce. Zapotřebí 2 lidi. 80 ze 100.
Kazetový strop
Tento strop je montuje s rychlostí 20 m2/den pří každodenní práci. Největší podíl na stavbě je montáž lišt a pak zpravidla během pár dní se instalují kazety. Příklad prostor 100 m2 se udělá během 5 dnů. Zapotřebí 2 lidi. 90 ze 100.
Omítkový strop
Tento strop s rychlostí 2-5 m2 je nejdelší ze všech a to z důvodu nanesení několik vrstev omítky. Musí se počítat s velkým prášením a stavebním odpadem. Místnost se musí ventilovat. Zapotřebí minimálně 2 lidi, kde jeden připravuje omítku a druhy nahazuje. Příklad: Byt 100 m2 se udělá za 20 dnů + 2 dny na bílení a 1 den na úklid. 30 ze 100.
4. Poškození stopů (prosakování, fyzické poškození, protipožární bezpečnost)
Napínaný strop
V případě prosakování se neničí zdí ani strop. Folie udrží do 100 litrů vody bez poškození. Opatrně sundáte světlo a přes vznikly prostup se vyžene voda pří pomoci kýblů. Dále se strop znovu nahřeje a vrátí svůj původní vzhled. Doporučujeme, aby opravu provedli naší specialisté. Doba trvání opravy – 1 den. Fyzický strop poškodíte pouze použitím ostrých předmětů (nůžky, nože a td.). Strop má certifikát na protipožární bezpečnost. Nehoří a v případě požáru nad Vaším bytem, propustí oheň do místností v průběhu 30 minut. Stop ohrání Váš nábytek a Vaší bezpečí. 70 ze 100.
Sádrokartonový strop
V případě prosakování se zničí i zdí i samotný strop. Musí se buď vyměnit nebo provést štuk a bílení. Doba trvání opravy – minimálně 2 dny (záleží na škodě). Fyzický strop se nedá poškodit. Nebojí se ostrých předmětů. Má však nevýhodu v prosakování vůči špině. Těžko se čistí. Protipožární sádrokarton má certifikát na protipožární bezpečnost (30 minut nehořlavosti). Strop neochrání Vaš nábytek. 60 ze 100
Kazetový strop
Podobné účinky jako u sádrokartonu. Avšak lehčí oprava (do 2 dnů). 30 minut nehořlavosti, ale také neochrání Váš nábytek. 65 ze 100
Omítkový strop
Strop je velmi citlivý na prosakování a fyzické ničení ze shora. Opravovat se musí zase v prázdném prostoru, na rozdíl od kazetových stropů a napínaných stropů. Větší náklady. Tento strop neochrání Váš nábytek. 50 ze 100
5. Cena montáže (přípravné práce, materiál, doprava, montáž)
Napínaný strop
Cena montáže je u nás stanovena na 490,- Kč/m2 za matný strop a 495,- Kč/m2 včetně DPH za veškerou práci (měření, výroba a montáž) doprava je u nás za 8 Kč/km (počítá se také zpáteční doprava pří velkých vzdálenostech). Jedna se o nejlevnější cenu montáže napínaných stropů s České Republice. Nabízíme perfektní možnosti dopravy až k Vám domů, ať bydlíte kdekoliv! Vypočítejte naší nabídku u svého stropu. 95 ze 100.
Sádrokartonový strop
Pří optimálních výpočtech cena za m2 se stanovuje na 720,- Kč bez bílení a dopravy. S bílením a dopravou může dosahovat i 800-850 Kč/m2. 60 ze 100
Kazetový strop
Cena za m2 se stavuje na 500,- Kč bez dopravy. 85 ze 100
Omítkový strop
Přibližná cena včetně přípravných práci a dopravy palet – 350- 500 Kč/m2. 90 ze 100
6. Možnost stylizování stropu (design a styl)
Napínaný strop
Největší výhoda tohoto typu stropů. Dá se vytvořit jakýkoliv nápad, ať už se jedna o klasické lesklé barvy, nebo kombinací několika barev a osvětlení. Perfektní řešení pro ty, komu záleží na stylu a krase svého domova! 100 ze 100.
Sádrokartonový strop
Sádrokarton je závislý na kvalitě vymalování barvou. Za výhody můžeme považovat osvětlení, které se lehce montuje a vytváří krasu. Pří dobré spolupráce s napínanými stropy se dá vytvořit luxusní řešení. 80 ze 100
Kazetový strop
Bohužel nejhorší v tomto porovnání. Je závislý na svém kancelářském stylu a nemůže byt používán v obytných místnostech. Je možnost volby různých druhů kazet, které vytvoří potřebný styl. 60 ze 100.
Omítkový strop
Strop, podobně jako sádrokarton, závisí na kvalitě vymalování. Také velmi těžko se kombinuje osvětlení, protože se musí znovu vybourat a provést. Avšak tento typ stropu se dá použit kdekoliv, tak že 70 ze 100.